تبلیغات
بسطام فردا

LOGO

 
آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانیاین مطلب به درخواست یکی از دوستان قلعه نو برای بسطام نیوز  فرستاده شده که بدون هیچگونه اظهار نظری در اختیار شما عزیزان قرار می دهم

قلعه نو خرقان طبق سرشماری های انجام شده در سال های مختلف پرجمعیت ترین روستای منطقه ی بسطام بوده . اما در آمارگیری سال 1385 جمعیت با رشدی منفی به تقریب 2000 نفر آمارگیری شد که از این دیدگاه با اختلافی اندک بعد از میغان و گلستان در مقام سوم جمعیتی قرار گرفت.


این رشد منفی جمعیت باعث شد تا عده ای به این نتیجه برسند که قلعه نو خرقان دیگر نقطه ی اصلی برای اختصاص منابع و امکانات در منطقه نیست . در واقع با تغییر رتبه ی جمعیتی ، مسئولین میغان و گلستان خواستار احداث مراکز و اختصاص منابع اصلی دولتی در جایی غیر از قلعه نو خرقان و انتقال مراکز از قلعه نو خرقان به گلستان و میغان شدند. حتی در اقدامات خود به جای فرستادن محصلین به مراکز اموزشی قلعه نو خرقان ، دانش آموزان را به بسطام فرستادند. این در حالیست که پیش از این دبیرستان های منطقه به علت کاهش جمعیت محصلین یکی پس از دیگری تعطیل شدند.

به هر حال به خاطر تمرکز جمعیت در طی سالیان، مراکزی مثل پاسگاه نیروی انتظامی ،مرکز بهزیستی و ..... در قلعه نو خرقان احداث شدند.

حال این مسئله پیش می آید که آیا با تغییر رتبه ی جمعیتی باید امکانات منتقل شوند؟

آیا مراکز و امکانات جدید از قبیل بخشداری باید در یکی از روستاهای گلستان و میغان احداث شوند؟

قبل از پاسخگویی باید به چند مقوله پرداخت:

1- ردیف بودجه و نقش داده های جمعیتی:

بودجه ی عمرانی ، فرهنگی ، بهداشتی و... که به محلی خاص اختصاص می یابد با جمعیت آن متناسب است. در واقع هرچه جمعیت زیادتر باشد بودجه ی بیشتری اختصاص می یابد .

2- جمعیت ثابت و جمعیت فصلی:

قلعه نو خرقان از جمله نقاطیست که دارای جمعیت فصلی و غیر ثابت است . ماکزیمم جمعیت ساکن مربوط به تعطیلات عید ، ایام محرم و تعطیلات تابستان می باشد و مینیمم جمعیت مربوط به پاییز و زمستان. آب و هوا از جمله عوامل اصلی این تغییر جمعیتست . از دیگر عوامل میتوان به جاذبه های دینی و فرهنگی اشاره کرد . تعطیلی برخی مشاغل دولتی در ایام تابستان و آزادی عمل کارمندان در مسافرت نیز عامل مهم دیگر در این امرست.

 
3- سرشماری مرکز آمار و نواقص:

سرشماری نفوس و مسکن همواره در آبان ماه صورت می گیرد . این داده های جمعیتی که در تصمیم گیری های مسئولین نقش مهمی دارد به خاطر موقعیت خاص زمانی دارای نقص بزرگیست و آن در نظر گرفته نشدن جمعیت فصلی نقاط خاص.


در واقع تکیه کردن به آمار مرکز آمار و در نظر نگرفتن شرایط فوق جفا در حق نقاطی مانند قلعه نو خرقان است . اگر سرشماری نفوس و مسکن در  تابستان صورت میگرفت جمعیت قلعه نو خرقان از 5000 نفر فراتر می رفت . این ادعا قابل اثبات ست .

* کاهش شدید فشار در شبکه ی توزیع آب در ایام تابستان و قطعی گاه و بیگاه آب

* نبود پوشش شبکه های مخابراتی و قطعی شبکه همراه اول در ایام محرم

* کمبود شدید نان در ایام تابستان(پییش از آزاد سازی قیمت ها)

* افزایش مشاغل خدماتی فصلی در تابستان

* انبوه زباله ها و پسماند ها در کوچه ها و خیابان ها در تابستان ، عید نوروز و محرم
 

هنوز مردم قلعه نو خرقان صف های طولانی نانوایی  در غروب های تابستان را به یاد دارند . وقتی بعد از یک ساعت و نیم صف ایستادن ده تا نان لواش به هر فرد میرسید . علتش این بود که قبل از آزاد سازی یارانه ها سهمیه ی آرد بر اساس جمعیت پخش می شد.

درست است که جمعیت ساکن در قلعه نو خرقان در آبان ماه کم است ولی نباید جمعیت در تابستان را نادیده گرفت. جمعیت متوسط قلعه نو خرقان از هر نقطه ای در منطقه بالاتر است. حتی با اتکا به جمعیت ،اولویت احداث امکانات و مراکز در قلعه نو خرقان است .

مقوله ی جمعیت سازی تهمت و افترایی ست که گریبان مردم مظلوم دیار من رو گرفته . بعد از سر شماری نفوس و مسکن سال 1390 عده ای از مردم روستاهای همجوار در اقداماتی هماهنگ اعتراضات خودشون رو در مورد مقوله ی مبهم جمعیت سازی در قلعه نو خرقان به مسئولین ابراز داشتند . ایشان معتقد بودند که جمعیت این محل به صورتی غیر واقعی سرشماری شده . در واقع آمار سرشماری شده در قلعه نو رو زیر سوال بردند.

من واقعا نمیفهمم جمعیت سازی یعنی چی .

آخه مگه جمعیت مثل کوزه و دوچرخه ست؟

مثلا شما تصور کن که مردم برای سرشماری آبان ماه شروع کردن به سر و هم کردن آدم !!!

شاید هم تصور بر این باشه که ما به یه عده پول دادیم که شناسنامه به دست بیان قلعه نو برا سرشماری. آخه مگه میشه برای مدت دو هفته یه عده رو پول داد تا یه جا ساکن بشن؟ این حجم نقدینگی روچه کسی تقبل میکنه؟

واقعا مفهوم مبهم و گنگ جمعیت سازی رو یکی تفسیر کنه.

وقتی جمعیت قلعه نو خرقان از 3000 نفر در سال 75 به 1900 نفر در سال 85  تنزل یافت کسی اعتراض نکرد و نگفت که چرا این فاجعه رخ داده اما حالا که دوباره همون جمعیت برگشته همه اعتراض میکنن.

آخه چه کسی حاضر میشه شناسنامه و هویت خودش رو ببره جای دیگری تا سرشماری اونجا صورت بگیره؟

تمام واقعیت اینه:

در سرشماری نفوس و مسکن سال90 یه عده مثل من به خاطر علاقه به وطنشون در قلعه نو سرشماری شدند. چه دلیلی داره که یک دانشجو مثل من که سهمم از تهران یه اتاق بیست متری و تنفس هوای آلوده ست و تمام تعطیلاتم رو در قلعه نو بسر میبرم موقع سرشماری به وطنم نیام؟ من تمام 18 سال عمرم رو اینجا بودم و فقط برای تحصیل اینجا را ترک کرده ام. پس حق اینه که در هنگام سرشماری حضور داشته باشم.

اگه این کار ما تقلب باشه با صدای بلند میگم که ما متقلبیم.

فقط کسی حاضره این از خود گذشتی رو انجام بده که قلعه نوخرقان زادگاهشه... کسی که توی این محل بزرگ شده باشه...کسی که هوای اینجا رو تنفس کرده باشه. چنین کسی آیا اهل قلعه نو خرقان نیست؟

تمام کسانی که سال 1390  اینجا سرشماری شدن قلعه نو خرقانی هستند . هیچ غریبه ای حاضر نیست چنین فداکاری کند.

کسانی که بزرگ شده ی اینجا هستند و اینجا خونه و ملک دارند وتمام ایام تعطیلات رو اینجان آیا اهل قلعه نو خرقان حساب نمیشن؟

جمعیت سازی چه مفهومی داره؟

از سال 1375 خیل عظیم کارمندان و فرهنگیان قلعه نو به علت نبود امکانات کافی و بی توجهی مسئولان از قلعه نو رفتند و این مهاجرت تاثیر خودش رو در سال85 نشون داد. اما حالا همون  افراد دوران بازنشستگی و فراغتشون رو به اینجا برگشتند . این تقلبه؟ این جمعیت سازیه؟ حالا که یک روستا تونسته بر خلاف اکثر مناطق جمعیت رفته رو برگردونه اینطور باید برخورد بشه؟

از سال 85 تا سال 90 پروانه ی ساخت بالای  600 واحد مسکونی در قلعه نو خرقان صادر شده . آیا این هم تقلب حساب میشه؟ این حجم عظیم ساخت و ساز برای گول زدن دولته یا برای سکونت؟

کاری که عده ای از انجامش عاجز هستند رو ما انجام دادیم و حالا شاهد تهمت شنیدن هستیم.

امیدوارم اگه کسی تفسیر دیگه ای داره از جمعیت سازی بیان کنه. با دلیل و مدرک بیان کنه.

احداث مرکز بخشداری در قلعه نو خرقان از حقوق این روستاست .

سالهاست که به علت کم توجهی و استفاده از آمار سرشماری های آبان ماه ، قلعه نو خرقان با مشکلات زیادی در تامین منابع  روبروست . ناتوانی شورای شهر و دهیاری در رفع احتیاجات مردم در ایام مختلف سال به علت کمبود بودجه به وضوح پیداست .

وجود آرامگاه ابوالحسن خرقانی در کنار موقعیت ویژه ی گردشگری و استفاده از سرمایه ی حضور گردشگران ، مشکلات فراوان شهری ایجاد می کند که نیاز به بودجه برای حل این مشکلات دارد.

نه تنها نباید منابع و مراکز از مرکزیت قلعه نو خرقان خارج شود بلکه مراکز دولتی جدید باید در قلعه نو خرقان احداث شوند.

امکانات شهری ، جمعیت ، قدمت ، شهرت ، کثرت مسافران و گردشگران ، مرکزیت بخش در دهه های قبل ، وجود منابع بالقوه و بالفعل فراوان و ....... از امتیازات قلعه نو خرقان در تخصیص مرکزیت بخش است.
 
ارسال مقاله توسط وبلاگ بهار دلکش ،قلعه نو خرقان


برچسب ها : شهرستان بسطام , قلعه نو , قلعه نو خرقان ,

آخرین مطالب

 
» غبار فراموشی بر چهره تکیه مزج نشست/ تخریب به جای تعمیر ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» خلاق؛ واژه گم شده از گردشگری ایران/ پتانسیل صنایع، شهرها و اقشار خلاق می تواند حرکت کُند گردشگری را سرعت بخشد. ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» ریاست شورای شهر بسطام: نمره شهردار بسطام در عملکرد، نمره بالای 20 می باشد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» فصل الخطاب قانون است و شهرستان بسطام اجرا خواهد شد/ارتقاء بسطام نسبت مستقیم با ارتقاء شاهرود دارد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» تیم سه گانه شهرستان بسطام بر سکوی سوم کشور ایستاد ( شنبه 7 اسفند 1395 )
» راه طولانی مجموعه تاریخی منحصر بفرد بسطام برای ثبت جهانی ( چهارشنبه 4 اسفند 1395 )
» سایمون گفت می توانی ورودی المپیك 2018 را بگیری ( یکشنبه 9 اسفند 1394 )
» وقتی حقیقت از دست وزارت کشور هم در می رود!! ( سه شنبه 1 دی 1394 )
» نشست خبری شهردار و رییس شورای شهر بسطام با اصحاب رسانه +تصاویر ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» بسطام در کش و قوس ثبت جهانی است/ بازدید متوسط سالانه ۸۰۰ توریست خارجی ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» مقدمات دفن پروفسور شهریار عدل در مجموعه تاریخی بسطام فراهم می شود ( جمعه 5 تیر 1394 )
» قلعه نو خرقان ،روستای هدف گردشگری ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» مجموعه فرهنگی -تفریحی کهکشان بسطام نیازمند توجه ویژه مسؤولین ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» جاده جنگل ابر ،آری یا خیر ؟! ( جمعه 22 اسفند 1393 )
» جشن سالروز صبوری و متانت مردم مظلوم شهرستان بسطام +درددلی کوتاه با رییس دولت تدبیر و امید ( جمعه 5 دی 1393 )

نویسندگان

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


سایت خبری تحلیلی شهرستان بسطام

ایجاد کننده وبلاگ : بسطام فردا